Polish (Poland)English (United Kingdom)
img
Laserowa korekcja wady wzroku
Wednesday, 10 March 2010 00:00
There are no translations available.


4 SEKUNDY! To czas rzeczywisty w którym nowoczesny laser potrafi zmniejszyć wadę twojego wzroku o jedną dioptrię. Czy to możliwe? Tak, dzięki najnowszej technologii laserowej korekcji wzroku wykorzystywanej w Krakowskim Centrum Okulistyki ZOOPTICA.

 

Okulistyka rozróżnia trzy klasyczne wady wzroku; krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Każdego roku kilkadziesiąt tysięcy Polaków słyszy w gabinetach okulistycznych diagnozę, która jednoznacznie klasyfikuje ich wadę wzroku jaką tę, która wymusza konieczność zakupu i noszenia okularów. Laserowa korekcja wad wzroku stosowana jest od kilkunastu lat jako trwała metoda pozwalająca na wyeliminowanie konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych. Skorzystało z niej już z powodzeniem kilkanaście milionów pacjentów na całym świecie.

 

Jak to możliwe?

Rewolucję w dziedzinie okulistyki zapoczątkowało wprowadzenie do użytku laserów excimerowych, które umożliwiły wielu pacjentom rezygnację z noszenia okularów. Szybko, skutecznie, bezinwazyjnie - dość powiedzieć, że sama operacja trwa krócej niż czas jaki poświęcili Państwo na przeczytanie tego fragmentu artykułu. Tutaj jak nigdzie indziej sprawdza się stare porzekadło „raz, dwa i po wszystkim”. Zanim opiszemy zalety laserowej korekcji wady wzroku warto wiedzieć jak działa ludzkie oko.


Jak widzimy?

Podstawowym warunkiem dobrego, ostrego widzenia jest prawidłowa budowa i funkcjonowanie układu optycznego oka. W zdrowym oku ludzkim wpadające do oka promienie świetlne przechodzą przez rogówkę oraz soczewkę i skupiając się na siatkówce, są odbierane przez receptory nerwowe i przekształcane w impulsy elektryczne, które przekazywane są nerwem wzrokowym do mózgu. Mózg przekształca te impulsy w wyraźny obraz. W tak zwanym oku normowzrocznym (oko prawidłowo widzące) parametry rogówki i soczewki są dostosowane do długości gałki ocznej, co zapewnia skupianie się promieni świetlnych na siatkówce. W przypadku zachwiania właściwych proporcji występują 3 podstawowe wady wzroku: krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm.


Laserowa korekcja wady wzroku

Krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm oraz kombinacje tych wad koryguje wiązka lasera. Istotą zabiegu jest precyzyjne wymodelowanie kształtu rogówki oka w ten sposób, aby wpadające do oka promienie świetlne były skupiane na siatkówce i tworzyły wyraźny obraz. Parametry wiązki światła laserowego programowane są indywidualnie dla każdego oka w oparciu o dane zebrane podczas badań pacjenta. W przypadku krótkowzroczności efektem korekcji jest spłaszczenie, a w przypadku dalekowzroczności uwypuklenie centralnej części powierzchni rogówki. W Krakowskim Centrum Okulistyki ZOOPTICA zabiegi laserowej korekcji wad wzroku wykonywane są przy użyciu najnowocześniejszego spośród używanych obecnie lasera ALLEGRETTO WAVE.

System ALLEGRETTO WAVE redukuje rzeczywisty czas działania wiązki laserowej na powierzchnię rogówki do kilku sekund. Średni czas pracy lasera wynosi kilkanaście sekund, np. dla korekcji wady wielkości 4 dioptrie - 16 sekund. W okulistyce przyjmuje się (w dużym uproszeniu), że 4 sekundy pracy lasera odpowiadają za poprawę widzenia o wartość 1 dioptrii.

Badania kliniczne wskazują, że krótki czas zabiegu wpływa na skrócenie czasu gojenia rogówki i rehabilitacji wzroku po zabiegu oraz na stabilność efektu korekcji. - mówi Dr n. med. Krzysztof Ochalik - specjalista korekcji laserowej w Krakowskim Centrum Okulistyki ZOOPTICA. Szybkość zabiegu redukuje ryzyko infekcji, minimalizuje czas ekspozycji odsłoniętej rogówki na czynniki zewnętrzne i ogranicza wysychanie rogówki. – dodaje.

Precyzja i pełne bezpieczeństwo

W celu osiągnięcia precyzyjnego efektu zabiegu okulista musi dokładnie określić wadę wzroku pacjenta i jego stan zdrowia. Wyniki badań są wprowadzane do systemu laserowego, który na ich podstawie dokładnie programuje każdy puls promieni o małej średnicy wiązki światła laserowego i dużej częstotliwości impulsów, tak, że powierzchnia rogówki jest dokładnie modelowana punkt po punkcie.

Wraz z ultraszybkim systemem wodzenia oka (Eye tracking system), podążającym za najszybszymi nawet ruchami gałki ocznej, zapewnia umiejscowienie każdego pulsu wiązki laserowej w dokładnie zaplanowanym punkcie rogówki. Jeśli w trakcie trwania zabiegu pacjent poruszy okiem, proces korekcji nadal prowadzony jest perfekcyjnie. W razie zbyt dużego ruchu oka wiązka przestaje być emitowana, a po powrocie fiksacji wzroku laser automatycznie wznawia działanie od punktu zatrzymania.

Bezpieczeństwo w chirurgii refrakcyjnej ma fundamentalne znaczenie. Technologia laseru Wave Light zapewnia stabilność energii wysyłanych impulsów świetlnych podczas zabiegu, oraz eliminuje wpływ czynników zewnętrznych dzięki pełnej szczelności układu optycznego.

 

Znakomity zespół – wybitni specjaliści

Poza doskonałym sprzętem dla uzyskania oczekiwanych rezultatów zabiegu niezwykle ważne jest doświadczenie operujących chirurgów refrakcyjnych. Kwalifikacje do zabiegów i same zabiegi korekcyjne wykonywane są przez dr hab. n. med. Dorotę Wyględowską – Promieńską oraz dr n. med. Krzysztofa Ochalika. Ich doświadczenie w tej dziedzinie okulistyki oparte jest na kilku tysiącach przeprowadzonych zabiegów w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

W Polsce zabiegi korekcji laserowej wykonuje się tylko w kilkunastu ośrodkach, ale porównaniu z krajami Europy Zachodniej czy Ameryki Północnej ilość wykonywanych zabiegów jest stosunkowo niewielka. Metoda ta szczególną popularnością cieszy się w krajach Dalekiego Wschodu, gdzie odsetek pacjentów z krótkowzrocznością jest znacznie większy niż na Starym Kontynencie.


Dla kogo ten zabieg?

Oferta laserowej korekcji wzroku powinna trafić do wszystkich pacjentów, którzy borykają się z problemem krótkowzroczności, nadwzroczności lub astygmatyzmu, a w szczególności do pacjentów z różnowzrocznością. W większości wypadków metoda pozwala na całkowite wyeliminowanie konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych. Jest dobrym rozwiązaniem dla osób u których wymagana jest pełna ostrość wzroku w związku z wykonywaną pracą (np. policjanci, kierowcy, sportowcy, piloci).

 

 

Dowiedz się więcej o: