Polish (Poland)English (United Kingdom)
img
Jak lepiej WIDZIEĆ podwodny świat
Friday, 09 April 2010 00:00
There are no translations available.

Okulary, szkła kontaktowe to dodatkowy balast i kłopot, szczególnie gdy idziemy pod wodę. Ale jest na to rada - laserowa korekcja wady wzroku to nowoczesna metoda, która powoduje, że możemy cieszyć się z lepszego widzenia w każdym środowisku. Szybko, skutecznie, bezinwazyjnie - dość powiedzieć, że sam zabieg korekcyjny trwa krócej niż czas jaki poświęciliście na przeczytanie tego fragmentu artykułu…

4 SEKUNDY! To czas rzeczywisty w którym nowoczesny laser potrafi zmniejszyć wadę wzroku o jedną dioptrię. Czy to możliwe? Tak, dzięki najnowszej technologii  laserowej korekcji wad wzroku wykorzystywanej w Krakowskim Centrum Okulistyki ZOOPTICA.

Od kilku lat w Krakowskiej Klinice Okulistki ZOOPTICA przeprowadzane są operacje, które w znaczący sposób poprawiają pole widzenia wielu osób cierpiących na krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm.

W tym numerze naszego magazynu zamieszczamy rozmowę z Anną Kostecką, podróżnikiem i płetwonurkiem. Anna cierpiała na krótkowzroczność, wada; prawe oko -2,75, lewe -3,00. W marcu 2008 roku zdecydowała się poddać zabiegowi korekcji wzroku za pomocą lasera. Oto jej relacja.

 

-Na operację zdecydowałam się przede wszystkim dlatego, aby w pełni cieszyć się ze swobody jaką daje nurkowanie. Nie ukrywam, że to właśnie moja nowa pasja bezpośrednio wpłynęła na to, że zaczęłam kombinować jak by tutaj uwolnić się od noszenia okularów i szkieł kontaktowych. Ilekroć brałam do rąk sprzęt do nurkowania pojawiał się problem – co z soczewkami? Ta myśl nie opuszczała mnie nawet pod wodą. Dużo podróżuję, a swobodne używanie soczewek w czasie moich wypraw było niezwykle męczące. Parę miesięcy temu byłam w Kambodży, która jest krajem wybitnie niewygodnym dla osób, które muszą nosić soczewki -tzw. „śnieg Kambodży” czyli czerwony pył, który unosi się na drogach po przejechaniu każdego większego pojazdu powodował stałe podrażnienie oczu. Spróbuj zdjąć soczewki przy świetle księżyca będąc na wyspie bez elektryczności! Po operacji wszystko się zmieniło! To piękne uczucie obudzić się i nie musieć szukać soczewek ani okularów. Wreszcie zaczęłam wszystko dobrze widzieć, a jak weszłam po raz pierwszy po zabiegu pod wodę – było cudownie! Nic nie przeszkadzało mi w tym, aby skupić się tylko na obserwacji podwodnego świata.

Czy metodę laserowej korekcji wady wzroku możesz polecić płetwonurkom?

-Każdy płetwonurek z wadą wzroku ma do wyboru 4 możliwości, pierwsza to nurkowanie bez szkieł, ale wtedy to żadna przyjemność bo po prostu widzisz bardzo niewiele, druga to nurkowania w masce z wymiennymi szkłami korekcyjnymi, trzecia używanie szkieł kontaktowych -nie ma co do nich przeciwwskazań, ale czasami trzeba zdjąć maskę, lub ją przepłukać i wtedy do oczu dostaje się woda, co dzieje się dalej wie każdy kto ich używa... kłopoty z podrażnieniem, wypłukanie, itd., no i te codzienne problemy -zdejmij załóż, zdejmij załóż i tak w kółko. Oczywiście nie da się nurkować w okularach. Rozwiązaniem, o którym wie niewiele osób jest laserowa korekcja wady wzroku. Sama byłam zaskoczona, że laserowej korekcji wzroku mogą poddać się osoby nawet z tak olbrzymią wadą jak -14 dioptrii. W krajach Europy Zachodniej jest to bardzo rozpowszechniona metoda, a przecież nikt tak naprawdę nie chce chodzić w okularach.

Czy każdy może poddać się zabiegowi laserowej korekcji?

-Każdy może poddać się ocenie i zweryfikować możliwość przeprowadzenia operacji w specjalistycznych ośrodkach. Ja wybrałam krakowską ZOOPTICĘ przede wszystkim ze względu na lekarzy tam pracujących. Nie każdy może zrobić operację – o tym decyduje lekarz, który kwalifikuje cię do zabiegu, przed operacją musisz przejść bardzo szczegółową weryfikację. Moją operację przeprowadzała Pani doktor Dorota Wyględowska-Promieńska z Krakowskiego Centrum Okulistyki ZOOPTICA. Jestem pod wrażeniem profesjonalizmu i bardzo dużych kwalifikacji osób tam pracujących.

A jak wyglądała sama operacja, kiedy zaczęłaś widzieć lepiej ?

-Sama operacja trwała bardzo krótko; samo przygotowanie i zabieg to kwestia 2-3 godzin, oczywiście wcześniej trzeba przejść badania. Bezpośrednio po operacji przez chwilę widziałam dobrze, później przez ok. 3 dni miałam światłowstręt, na przykład raziły mnie podświetlane cyfry na tarczy zegarka, łzawiły mi oczy ale cała rekonwalescencja trwała zaledwie około tygodnia. A potem to już same plusy. Bardzo się cieszę, że podjęłam tę decyzję.

Ile kosztowała operacja?

-Zabieg laserowej korekcji obu oczu kosztował w sumie 3700 zł. Po zabiegu nastąpiła seria wizyt kontrolnych, które były bezpłatne, natomiast płaciłam za różnego rodzaju krople, które przez jakiś czas po operacji musiałam stosować. Teraz z perspektywy czasu muszę powiedzieć, że ten wydatek zwrócił się z nawiązką. Soczewki to stałe uważanie na to co się robi -strata czasu i pieniędzy. Maski z wymiennymi szkłami również nie dostaje się za darmo, a gdy ktoś uprawia również inne sporty – narciarstwo, czy na przykład paintball koszty pomnażają się. Warto przeliczyć co się bardziej opłaca.

Gdzie zrobiłaś licencję, kiedy rozpoczęła się twoja przygoda z nurkowaniem?

-Licencję robiłam w grudniu 2009 w Tajlandii na Koh Tao. Wcześniej, jak chyba każdy początkujący próbowałam nurkowania tylko z rurką i maską (snorkeling).

Jakie masz plany na wakacyjne nurkowanie?

-Co do planów to najprawdopodobniej polecę na 2 tygodnie na Bali. Wszystko zależy od długości urlopu. Zastanawiam się też nad Ameryką Centralną. Może Belize… :)

I ostatnie pytanie – powiedz w trzech słowach co dała ci laserowa korekcja wzroku?

-Bardzo dobrze widzę, nie martwię się o soczewki, nie wiem co to okulary ;) mogę swobodnie uprawiać każdy rodzaj sportu – a wszystko to dzięki pasji jaką jest nurkowanie.

 

Zobacz gdzie przebywa teraz Anna 

http://goodfortunecookies.wordpress.com/

 

Dowiedz się więcej o: