Polish (Poland)English (United Kingdom)
img
Soczewka ratuje wzrok
Monday, 22 June 2015 12:04
There are no translations available.

W majowym numerze dodatku Okulistyka w Gazecie Krakowskiej ukazał się artykuł dr Ochalika - naszego chirurga okulisty, dotyczący zabiegu dostępnego w małopolsce tylko w naszym Centrum - wszczepu soczewek fakijnych.

Stosowanie soczewek fakijnych to sposób na trwałą korektę wzroku twierdzi dr Krzysztof Ochalik, specjalista z Krakowskiego Centrum Okulistyki ZOOPTICA

Większość osób mających kłopoty ze wzrokiem może skorzystać z popularnej już metody trwałej korekcji wady przy pomocy zabiegu laserowego modelującego krzywiznę rogówki. Może on leczyć wady w zakresie od -8 do +4 dioptrii.

Jednak przy wysokiej krótkowzroczności i nadwzroczności efektywność korekcji laserowej może nie być zadowalająca. — W takich sytuacjach pacjentom można zaproponować korekcję alternatywną metodą — z zastosowaniem soczewek fakijnych. Zabieg ten można również wykonać u pacjentów, u których wada nie jest bardzo duża, ale istnieją inne przeciwwskazania do korekcji laserowej, np. ze strony rogówki, i o tej alternatywie także warto pamiętać — mówi dr Krzysztof Ochalik.

Możliwość korekcji bardzo wysokich wad, brak wpływu na centralną część rogówki (która ulega nieodwracalnym zmianom w przypadku technik laserowych), odwracalność zabiegu i nie-uszkodzenie własnej soczewki — to tylko niektóre zalety nowoczesnej metody leczenia silnych wad wzroku. Mowa o wszczepianiu tzw. soczewek fakijnych, czyli soczewek sztucznych o odpowiednio skalkulowanej mocy dioptrycznej.

Jest to jedna z wielu możliwości korekcji krótkowzroczności. Polega na umieszczeniu sztucznej soczewki we wnętrzu oka. Jest to procedura wykonywana na życzenie pacjenta, nie jest to zabieg ze wskazań nagłych ani innych wskazań medycznych — przypomina okulista, dr Krzysztof Ochalik. W przeciwieństwie do leczenia zaćmy, tutaj nie dochodzi do usunięcia soczewki własnej, ale do doszczepienia soczewki sztucznej przed nienaruszoną przejrzy-stą soczewkę własną.

Jak to działa? Soczewki fakijne często porównywane są do kontaktowych Z tą różnicą, że nie są umieszczane na oku, ale wszczepiane do wnętrza na stałe.

— W naszym ośrodku wykorzystujemy dwa rodzaje soczewek: Artisan i Artiflex. Ta pierwsza jest zbudowana ze sztywnego materiału, a druga ze zwijalnego silikonu — tłumaczy dr Ochalik. Soczewka zwijalna może być wszczepiona do oka przez mniejsze cięcie, a tym samym szybsze jest gojenie rany operacyjnej i rehabilitacja wzroku.

Wskazaniami do takiego zabiegu jest wada wzroku pomiędzy +10,0 a -23,5 dioptrii, wiek pomiędzy 20-50 rokiem życia, ogólnie dobry stan oczu (choroby jak jaskra, zaćma, odwarstwienie siatkówki eliminują z zabiegu) i dobry stan zdrowia.

Choć soczewki fakijne mają wiele zalet, pacjenci z mniejszymi wadami wzroku mogą także zdecydować się na inne chirurgiczne metody korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu.

Pierwszą jest wspomniana już laserowa korekcja kształtu rogówki. Druga to tzw. refrakcyjna wymiana soczewki — metoda wewnątrzgałkowa, polegająca na usunięciu własnej, zdrowej soczewki pacjenta i wszczepieniu w jej miejsce sztucznego odpowiednika. Tutaj zakres korygowanych wad jest znacznie większy.

Trzecią metodą jest łączony zabieg dwufazowy. W pierwszym etapie wykonuje się doszczepienie soczewki fakijnej lub refrakcyjną wymianę soczewki. Po ustabilizowaniu wady wykonuje się modelowanie laserowe pozostałej po pierwszej procedurze wady refrakcji.

Zabieg łączony tego typu stosuje się przy ekstremalnie wysokich wadach wzroku, kiedy jedna procedura nie obejmuje swoim zakresem całej wady.

KATARZYNA KOJZAR