Polish (Poland)English (United Kingdom)
img
Pożegnać się z zaćmą i okularami
Thursday, 26 January 2017 13:08
There are no translations available.

W grudniu w Gazecie Krakowskiej oraz Dzienniku Polskim pojawił się wywiad z dr K. Ochalikiem dotyczący zabiegów zaćmy.

Rozmowa z dr. n. med. Krzysztofem Ochalikiem z Krakowskiego Centrum Okulistyki ZOOPTICA w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Wyjdź z kolejki. Rozważ zabieg odpłatny"

W Polsce na zabieg usunięcia zaćmy czeka obecnie ponad 500 tys. osób. Niestety bardzo duża część z nich nie zdaje sobie sprawy, że dzięki nowoczesnej technologii operacja usunięcia zaćmy może być okazją do tego by okulary przestały być potrzebne. To wszystko dzięki nowoczesnym soczewkom wewnątrzgałkowym...

Operacja usunięcia zaćmy, na którą pacjent może liczyć w ramach ubezpieczenia stawia go w sytuacji, w której wybór soczewki dokonywany jest za niego. Kryterium wyboru soczewek oferowanych przez NFZ stanowi cena i dlatego są to podstawowe, jednoogniskowe soczewki, które wprawdzie zredukują wadę refrakcji, ale pozwalają jedynie na ustawienie ostrości tylko dodali lub tylko do bliży. W przypadku decyzji o zabiegu komercyjnym pacjent może, wraz z lekarzem, dobrać optymalną soczewkę Wtedy soczewka taka skoryguje wady wzroku, zapewni widzenie bez okularów zarówno na dal jak i z bliska, da Komfort dobrego widzenia z różnych odległości, co jest szczególnie ważne dla osób aktywnych zawodowo i prywatnie.

Nie tylko osoby z krótko- i dalekowzrocznością mogą skorzystać z zalet nowoczesnych soczewek. Mogą one pomóc także cierpiącym na astygmatyzm.

Astygmatyzm, czyli niezborność rogówkowa, polega na tym, że rogówka – ta zewnętrzna struktura – w warunkach idealnych powinna być kulista, a w rzeczywistości nie jest. Zwykle posiada jeden najbardziej stromy południk i jeden najbardziej płaski. Jeśli ta różnica jest większa niż pół dioptrii, to już jest astygmatyzm, który ma wyraźny wpływ na jakość widzenia Astygmatyzm zaburza widzenie z daleka i bliska. Obraz jest rozproszony. Badania pokazują, że astygmatyzm przedoperacyjny ma 20–25 proc. populacji. Poprzez zastosowanie nowoczesnej soczewki, tzw. torycznej, można skorygować astygmatyzm, a także, jeśli jest taka potrzeba, wady: krótko- i dalekowzroczność słowem, pacjent może się całkowicie uniezależnić od okularów.

Ostatnim przełomem są soczewki, które umożliwiają bardzo dobre Widzenie na odległość pośrednią, około 60 cm - kluczową np. podczas pracy z komputerem. Możliwości są więc niesamowite. Tyle że, niestety, za takie soczewki trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Dlaczego Warto?

Dla osób, dla których ze względu na zawód, hobby, uprawiany sport ważne jest, by mieć dobry wzroki uwolnić się od okularów, takie rozwiązanie jest idealne Pamiętajmy, że to jest operacja raz na całe życie. Około 90 proc. pacjentów po wszczepieniu soczewki wieloogniskowej jest praktycznie całkowicie niezależnych od okularów, areszcie wystarcza tylko drobna korekta. Po wszczepieniu soczewki dwu- lub trzyogniskowej działa ona w oku pacjenta tak, jak robi to soczewka własna w młodym, zdrowym oku, a kto nie chciałby tak widzieć?

Wiemy też, że nawet w przypadku standardowej jednoogniskowej wersji soczewka soczewce nierówna. Czym wyróżnia się soczewka dobrej jakości i jak tej jakości szukać?

W ramach NFZ możemy liczyć jedynie na podstawową jednoogniskową soczewkę sferyczną. Szkoda, że pacjenci operowani w ramach NFZ nie mają lepszej oferty ani wyboru nawet w ramach soczewki jednoogniskowej. Klasyczna soczewka jednoogniskowa może mieć dużo dodatkowych ulepszeń, takich, których ta podstawowa nie posiada: filtry chroniące przed promieniowaniem słonecznym, asferyczną optykę poprawiającą kontrast widzenia czy też nowoczesny materiał hydrofobowy, z którego może być zrobiona. Jakość soczewki chroni przed zwyrodnieniem siatkówki związanym z wiekiem oraz zmniejsza ryzyko powstania tzw. wtórnej zaćmy. Aby jednak zapewnić sobie wyższy model tej podstawowej soczewki, trzeba zdecydować się na zabieg komercyjny, ponieważ w ramach NFZ takie Soczewki nie są osiągalne.