Polish (Poland)English (United Kingdom)
img
Drogi łzowe

Drogi odprowadzające łzy z oka rozpoczynają się znajdującymi się na krawędzi powiek punktami łzowymi, które prowadzą do górnego i dolnego kanalika łzowego, łączącego się w jeden przewód dochodzący do woreczka łzowego. Z woreczka łzy płyną do przewodu nosowo-łzowego i ostatecznie spływają do jamy nosowej.

Przyczynami niedrożności dróg łzowych mogą być schorzenia okulistyczne związane z aparatem ochronnym oczu oraz laryngologiczne : zapalenie jamy nosowej i zatok, polipy, skrzywienia przegrody nosowej, stany po urazach, nowotwory, powikłania po operacjach laryngologicznych.

Objawem niedrożności kanalików łzowych jest nadmierne łzawienie oraz zaczerwienienie , opuchnięcie powiek , częstsze infekcje w następstwie ciągłego wycierania oczu. Najgorszym powikłaniem jest bardzo bolesne zapalenie woreczka łzowego.

Drożność dróg łzowych można ambulatoryjnie sprawdzić przez ich przepłukanie. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny.

Częstym problemem pacjentów jest tzw. zespół suchego oka.

Łzy pełnią istotną funkcje : nawilżają powierzchnię gałki ocznej, dbają o jej higienę, dostarczają substancji odżywczych, chronią przez uszkodzeniami i infekcją. Ich niedobór lub zaburzony skład prowadzi do tzw. zespołu suchego oka, który objawia się zaczerwienieniem oczu, pieczeniem, trudnością w ich porannym otwieraniu, uczuciem ciała obcego.

W Krakowskim Centrum Okulistyki Zooptica zajmujemy się diagnostyką i leczeniem zespołu suchego oka.

Pacjentom z uciążliwym niedoborem łez polecamy zatyczki do kanalików łzowych. Zabieg wszczepienie zatyczki jest bezbolesny i bezpieczny. Poprzedza go przepłukanie dróg łzowych.