Polish (Poland)English (United Kingdom)
img
Laserowa korekcja wad wzroku - opis i zalety metody

Laserowa korekcja wad wzroku stosowana jest od kilkunastu lat jako trwała metoda pozwalająca na wyeliminowanie konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych (trwała korekcja wzroku). Skorzystało z niej już z powodzeniem kilkanaście milionów pacjentów na całym świecie.

Krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm oraz kombinacje tych wad koryguje wiązka lasera excimerowego. Zasada jego działania opiera się na wykorzystaniu zjawiska fotoablacji, polegającego na usuwaniu kolejnych warstw rogówki o grubości od 0,5 do 1 mikrona.

Istotą zabiegu laserowej korekcji wad wzroku jest precyzyjne wymodelowanie kształtu rogówki oka w ten sposób, aby wpadające do oka promienie świetlne były skupiane na siatkówce i tworzyły wyraźny obraz. Parametry wiązki światła laserowego programowane są indywidualnie dla każdego oka w oparciu o dane zebrane podczas badań kwalifikacyjnych pacjenta. W przypadku krótkowzroczności efektem korekcji jest spłaszczenie, a w przypadku dalekowzroczności uwypuklenie centralnej części powierzchni rogówki.

W Krakowskim Centrum Okulistyki ZOOPTICA zabiegi laserowej korekcji wad wzroku wykonywane są przy użyciu najnowocześniejszego spośród używanych obecnie lasera excimerowego ALLEGRETTO WAVE. Poza doskonałym sprzętem dla uzyskania oczekiwanych rezultatów korekty wzroku ważne jest doświadczenie operujących chirurgów refrakcyjnych.

Kwalifikacje do zabiegów i same zabiegi korekcyjne wykonywane są przez  dr n. med. Krzysztofa Ochalika. Jego doświadczenie w tej dziedzinie okulistyki oparte jest na kilku tysiącach przeprowadzonych zabiegów laserowej korekcji wad wzroku w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

Laserową korekcję można wykonać następującymi metodami :

LASIK - LASER IN-SITU KERATOMILEUSIS - jest to metoda korekcji wzroku polegająca na utworzeniu i odchyleniu płatka rogówki o grubości od 130 do 180 µm i działaniu wiązką lasera na zrąb rogówki. Po skorygowaniu krzywizny rogówki płatek jest umieszczany na swoim miejscu. Metoda Lasik pozwala na powrót pacjenta do zwykłego trybu życia nawet następnego dnia po zabiegu, ponieważ ostrość widzenia uzyskuje się już po kilku godzinach, a gojeniu się oka zwykle nie towarzyszy ból.

PRK - PHOTOREPHRACTIVE KERATECTOMY, EBK - jest to metoda korekcji wzroku polegająca na usunięciu nabłonka rogówki i modelowaniu wiązką lasera jej powierzchniowych warstw. Po zabiegu PRK rogówka potrzebuje kilku dni na odbudowę nabłonka - na ten czas zakładana jest opatrunkowa soczewka kontaktowa, która jest usuwana po ok. 5 dniach. Poprawa ostrości wzroku następuje stopniowo, a rekonwalescencja po zabiegu trwa około dwóch tygodni.

LASEK - podobnie jak w procedurze PRK i EBK wiązka lasera modeluje powierzchniową warstwę rogówki. Różnica polega na tym, że jest ona wtórnie pokrywana przesuniętą wcześniej warstwą komórek nabłonka. Stanowią one naturalną ochronę operowanego miejsca
i zmniejszają dolegliwości bólowe gojącego się nabłonka.

EPILASIK - procedura korekcji wzroku polegająca na utworzeniu płatka nabłonka rogówki
o grubości 50 - 60 µm, czyli 2 - 3 razy cieńszego niż w przypadku LASIK. Dzięki temu penetracja lasera ogranicza się do zewnętrznej warstwy zrębu rogówki, po czym płatek wraca na swoje miejsce. Zaletami tej procedury laserowej korekcji wad wzroku jest szybsze gojenie się rogówki oraz mniejsze ryzyko powikłań pooperacyjnych niż w procedurze LASIK.

PTK-fotokeratektomia terapeutyczna - tę metodę stosujemy w celu  wymodelowania rogówki po zabiegach chirurgii refrakcyjnej lub w celu usunięcia różnych zmian rogówkowych tj. blizny, stany zapalne, dystrofie i degeneracje. Do tego zabiegu wykorzystuje się laser excimerowy.