Polish (Poland)English (United Kingdom)
img
Stosowane soczewki

Od wprowadzenia w 1949 r. do stosowania w chirurgii zaćmy sztucznych soczewek wewnątrzgałkowych (IOL - Intra Ocular Lens) zastępujących usuniętą soczewkę naturalną dokonał się ogromny postęp w technologii ich produkcji, jakości używanych materiałów i ilości oferowanych pacjentom rodzajów soczewek odpowiadających ich indywidualnym potrzebom.
Krakowskie Centrum Okulistyki "ZOOPTICA" proponuje swoim pacjentom nowoczesne soczewki amerykańskiej firmy ALCON - przodującego producenta soczewek wewnątrzgałkowych na świecie. Bardzo dobre wyniki w zakresie poprawy wzroku oraz niski procent powikłań pooperacyjnych i związany z tym wysoki poziom zadowolenia pacjentów sprawiły, że są to obecnie najczęściej stosowane soczewki na świecie. Wszczepiono je już ponad 24 milionom osób.
Po usunięciu zmętniałej soczewki do oka wszczepiana jest sztuczna soczewka zwijalna (IOL). Materiał, z którego jest wykonana, pozwala na jej rozwinięcie wewnątrz oka i odpowiednie umocowanie w torebce soczewki.
Soczewki zwijalne ALCON z rodziny AcrySof® produkowane są z opatentowanego akrylowego hydrofobowego materiału stworzonego specjalnie dla potrzeb okulistyki. Materiał ten dzięki biozgodności z tkankami oka i dobremu przyleganiu do torebki soczewki charakteryzuje się najniższym, potwierdzonym w badaniach klinicznych odsetkiem zmętnień pooperacyjnych.

Rodzaje soczewek AcrySof ®


SOCZEWKI JEDNOOGNISKOWE - ich zastosowanie zapewnia dobre widzenie w dal, natomiast ostre widzenie bliskich obiektów wymaga użycia okularów.

  • soczewka wieloczęściowa - wykonana z materiału przeźroczystego, posiada filtr UV, jej ramiona (części haptyczne) wykonane są z innego materiału niż część optyczna.
  • soczewka jednoczęściowa (SA60AT) - w całości wykonana z tego samego hydrofobowego materiału, posiada filtr UV, a jej budowa lepiej wpływa na centralne i stabilne ułożenie w torebce soczewki.
  • soczewka jednoczęściowa "Natural" (SN60AT) - poza filtrem UV posiada filtr światła niebieskiego chroniący podobnie jak soczewka naturalna siatkówkę oka przed zwyrodnieniami spowodowanymi szkodliwym promieniowaniem słonecznym. W całości wykonana jest z przeźroczyście żółtego materiału akrylowego hydrofobowego. Chromofor zintegrowany z materiałem soczewki filtruje docierające do siatkówki światło niebieskie podobnie jak zdrowa soczewka w wieku ok. 30 lat. Wszczepienie soczewki "Natural" po usunięciu zaćmy nie tylko przywraca ostrość widzenia, ale również zapewnia ochronę siatkówki przez całe życie.
  • soczewka jednoczęściowa "Natural" z optyką asferyczną (SN60WF) - poza tymi samymi właściwościami co soczewka "Natural" poprzez zastosowanie asferycznej krzywizny optycznej sprawia, że niwelowane jest nadmierne załamywanie się promieni światła na obrzeżach struktury optycznej soczewki, które zwłaszcza przy widzeniu w gorszym oświetleniu może powodować zmniejszenie poczucia kontrastu i osłabienie ostrości wzroku. Soczewka z optyką asferyczną jeszcze lepiej naśladuje działanie zdrowej i młodej ludzkiej soczewki.

    Obecnie mamy na rynku nową generację soczewek wewnątrzgałkowych. Clareon (firmy Alcon). To soczewka jednoogniskowa, asferyczna z filtrem światła niebieskiego. Wszczepia się ją pacjentowi za pomocą innowacyjnego i jedynego na rynku systemu AutonoMe. Doskonale zaprojektowana krawędź soczewki zmniejsza ryzyko wystąpienia po zabiegu tzw. zaćmy wtórnej.WIELOOGNISKOWA SOCZEWKA pseudoakomodacyjna AcrySof ® ReSTOR® "Natural" Została stworzona z myślą o pacjentach, którzy po zabiegu usunięcia zaćmy pragną cieszyć się zdolnością ostrego widzenia zarówno w dal, jak i do bliży bez konieczności korekcji okularowej. Soczewka ReSTOR® wykorzystuje zjawiska refrakcji i dyfrakcji światła pozwalając pacjentom uzyskać efekt "pseudoakomodacji" tzn. zdolność ostrego widzenia na różne odległości. W najbardziej zbliżony do zdrowej soczewki ludzkiej naśladuje jej zdolności akomodacyjne. Ok. 80 % pacjentów po wszczepieniu soczewek ReSTOR® w ogóle nie potrzebuje okularów do wykonywania codziennych czynności, takich jak czytanie, praca przy komputerze, prowadzenie samochodu czy uprawianie sportu. Aby działanie soczewek ReSTOR® było zadowalające, konieczne jest ich wszczepienie w obu oczach.
Poza właściwościami pseudoakomodacyjnymi soczewka ReSTOR® charakteryzuje się tymi wszystkimi właściwościami, które posiada soczewka "Natural".

W ofercie KCO Zooptica mamy również soczewki firmy Rayner. Są to soczewki akrylowe, hydrofilne, które hamują włóknienie torebki. Soczewka sferyczna polecana jest osobom pracującym w gorszym oświetleniu lub jeżdżących nocą gdyż poprawia ona komfort widzenia zmierzchowego oraz kontrast widzenia.

W naszej ofercie są również innowacyjne soczewki trójogniskowe PanOptix firmy Alcon.